Większy zasięg sygnałów od satelitów systemu Galileo

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oznajmiła o rozpoczęciu wysyłania roboczych sygnałów nawigacyjnych przez następne dwa satelity pracujące w obrębie Galileo – stosowanego na terenie Europy odpowiednika systemu GPS. Poszerza to zapełnienie nieba przez system do nawigowania Galileo. Satelity Galileo o numerze 9 a także 10 zostały wystrzelone 11 września 2015 r. Po zrealizowaniu wielomiesięcznych, trudnych testów na orbicie, potwierdzono ich działanie zgodne z założeniami. Zwłaszcza, z użyciem wysokiej na 20 m anteny na terenie siedzibie ESA na terenie Belgii, wykonywano analizy częstotliwości radiowych sygnałów generowanych z tych orbiterów, by sprawdzić kształt sygnału oraz jego wielkość.

Sprawdzono oprócz tego poprawność współpracy z naziemną siecią systemu Galileo. Badania były kontrolowane z terenu Galileo Control Centres w Oberpfaffenhofen na terenie Niemiec jak również w mieście Fucino na terenie Włoch. W pierwszym przypadku testowano nadawanie komend jak również monitorowanie satelitów, za to w drugim nadzorowanie dostarczania danych nawigacyjnych dedykowanych odbiorcom. Badania zakończyły się satysfakcjonującymi wynikami na kilka dni wcześniej aniżeli zakładał plan. 29 stycznia b.r. orbitery zaczęły nadawanie właściwych sygnałów nawigacyjnych. ESA realizuje na chwilę obecną również testy dwóch następnych orbiterów systemu nawigacji (numer 11 i 12), które wysłano w Kosmos 17 grudnia 2015 r. Za to satelity nr 13 a także 14 przeszły w ostatnim czasie testy przed wystrzeleniem w centrum ESTEC w Noordwijk na obszarze Holandii a później były umieszczone do magazynowania czekając na wystrzelenie.

Tymczasem w Niemczech prowadzona jest produkcja 12 kolejnych orbiterów Galileo. Ostateczny system Galileo będzie liczył 24 satelity. Na chwilę obecną nadawane dane do nawigacji pozostają w formie „roboczej” – użytkuje je branża satelitarna do naszykowania towarów a także usług, które przyszłości mają być dane użytkownikom.